Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
baner

Wygrana Kancelarii przed Sądem Najwyższym w precedensowej spraw w zakresie zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej - nienarodzonego dziecka

Precedensowa sprawa w zakresie zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej

 

Kancelaria reprezentuje Klientów (osoby fizyczne) w sporze z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w zakresie odpowiedzialności odszkodowawczej wynikłej z tytułu wypadku komunikacyjnego spowodowanego przez ubezpieczonego sprawcę, w którym śmierć poniosło nienarodzone dziecko Klientów. Istotą sporu jest zasadność roszczenia (i jego wysokość) z tytułu zadośćuczynienia w sytuacji, gdy zmarłe dziecko nie miało jeszcze zdolności do samodzielnego przeżycia, a więc interpretacja art. 446 § 4 k.c. W zakresie przedmiotowego stanu faktycznego, a także możliwość zastosowania art. 24 § 2 k.c. W powiązaniu z art. 448 k.c.

Sprawa toczyła się przed Sądem Okręgowym w Krakowie, który w całości uwzględnił powództwo Klientów kancelarii. Apelację pozwanego od tego wyroku częściowo oddalił Sąd Apelacyjny w Krakowie, uwzględniając ją jednakże poprzez zmniejszenie kwoty zadośćuczynienia. Obecnie obie strony złożyły do Sądu Najwyższego skargi kasacyjne, jednakże wyrokiem S.N. z dnia 13 maja 2015r. w sprawie o sygn. akt III CSK 286/14 uwzględniona (w całości) została tylko skarga kasacyjna Kancelarii.

Obecnie strony czekają na ponowne rozpatrzenie sprawy przez Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Powyższa sprawa jest jedną z licznych spraw, jakie prowadzi nasza Kancelaria, wynikłych na gruncie odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu wypadku komunikacyjnego.

Za prowadzenie sprawy odpowiedzialny jest mec. Michał Kula, wspomagany przez apl. adw. Martynę Kaczmarek.